Знаме на Ман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Ман
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме
Сразмер 1:2[1]
Усвоено 1931
Опис Црвено знаме со приказ на трискелион.

Знамето на Ман е знаме кое го користи овој специјален регион во рамките на Обединетото Кралство. Знамето е со црвена позадина каде во средината има приказ на трискелион или човекови нозе поврзани во спирална форма. Трискелионот се поврзува со келтскиот симбол за сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Isle of Man; Flags of the World; (c.1996 - Present)

Поврзано[уреди | уреди извор]