Знаме на Свети Петар и Микелон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Франција
Неофицијалното знаме на Свети Петар и Микелон.

Официјално знаме на Свети Петар и Микелон е Знамето на Франција.

Неофицијално[уреди | уреди извор]

Постои и неофицијално знаме (создадено во 1982 г.), кое е со сина основа и жолт брод, а од левата страна има три квадратни полиња на кои се претставени симболите на најбројното население на островите, Баските, Бретонците и Норманите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Znamierowski, Alfred. The World Encyclopedia of Flags. стр. 192. ISBN 0-7548-0167-5.

Поврзано[уреди | уреди извор]