Знаме на Доминиканската Република

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Доминиканската Република
}}
Употреба државно, управно пловно и морнаричко знаме вексиколошки опис
Сразмер 2:3
Усвоено 28 ноември 1966
Опис Бел крст кој ја дели основата на четири дела во сина, црвена, сина и црвена боја. Во средината на крстот се наоѓа националниот грб.
Творец Хуан Пабло Дуарте

Знамето на Доминиканската Република е официјалното знаме на државата. Знамето било направено од Хуан Пабло Дуарте кој поставил бел крст на знамето на Хаити и добил дизајн сличен на денешниот. Знамето е составено од бел крст кој го дели знамето на четири дела во сина, црвена, црвена и сина боја. Во средината на крстот и знамето се наоѓа државниот грб. За разлика од оригиналниот дизајн, распоредот на боите во квадратите е малку поразличен иако првиот дизајн бил всушност знамето на Хаити со бел крст. Сината боја симболизира слобода, белата спас, црвената крвта на националните херои, додека крстот Христијанството.

Останати знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]