Знаме на Ангвила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Ангвила

Знамето на Ангвила се состои од син знак во горниот лев агол во кој се наоѓа знамето на Обединетото Кралство и грбот на Ангвила во долниот десен агол. Грбот се состои од три делфини кои и порано биле на знамето на оваа територија и ги претставуваат пријателството, мудроста и силата.

Поврзано[уреди | уреди извор]