Невада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Невада
Nevada
Знаме на Невада Печат на Невада
Знаме на Невада Печат на Невада
Прекар(и):
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA NV.svg
За сликава
Службен јазик нема, де факто англиски
Говорени јазици англиски, шпански
Главен град Карсон Сити
Најголем град Лас Вегас
Површина  . место
 - Вкупно 286.367 км²
 - Широчина  км
 - Должина  км
 - % вода 1.971
 - Гео. ширина
 - Гео. должина
Население  2,723,322. место
 - Вкупно
 - Густина /км² (. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка
 м
 - Најниска точка  м
Влез во сојузот  ()
Гувернер Брајан Сандовал
Сенатори
Делегација на конгресот
Часовен појас
Кратенки NS [[ISO 3166-2|]]
Портал www.nv.gov

Невада (англиски: Nevada) е сојузна држава на САД. Невада се наоѓа во западниот, планинскиот и југозападниот дел на САД. Таа е 7 сојузна држава по територија, 35 најнаселена сојузна држава и 9 најслабо населена држава по густина на население во САД. Околу две третини од населението на Невада живее само во еден округ, Кларк, каде се наоѓа Метрополитенската област Лас Вегас-Парадајс.[1] Главен град на Невада е Карсон Сити.

Поголемиот дел од Невада е пустина или полусува почва. Пустинскиот дел се наоѓа во Големиот Басен. Јужните предели на Големиот Басен се наоѓаат во рамките на пустината Мохаве, додека пак езерото Тахое и Сиера Невада се наоѓаат во западниот дел. Околу 86% од територијата на државата е во сопственост на федералната влада на САД, но и други граѓански и воени институции.[2]

Официјалниот прекар на Невада е „Сребрена држава“ (Silver State), како последица на важноста на среброто во историјата и економијата на државата. Покрај тој прекар, Невада е позната и како „Држава родена во битка“ (Battle Born State), бидејќи Невада како држава била формирана за време на Американската граѓанска војна. Третиор популарен прекар за Невада е „Држава на пелинот“ (Sagebrush State), бидејќи тоа растение (Artemisia tridentata) е ендемично за западниот дел на САД и Невада.


Етимологија[уреди | уреди извор]

Името Невада (Nevada) потекнува од името на планината Сиера Невада (Sierra Nevada), што на шпански значи „планини прекриени со снег“.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на окрузите во Невада.
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Окрузи во Невада.

Невада е поделена на 17 окрузи. Карсон Сити е официјално назначен како општина, но често се смета за округ. Окрузите се од 1919 година, со една мала измена. Имено, во 1969 округот Ормсби престанал да постои и во истите граници била основана општината Карсон Сити.

Окрузи во Невада
округ седиште основан население од 2010[3] % од вкупното население површина (mi²) % од вкупната површина густина на население (/mi²)
Карсон Сити Карсон Сити 1861 55,274 2.63 % 146 0.13 % 359.29
Чрчил Фалон 1861 24,877 1.20 % 5,023 4.54 % 4.77
Кларк Лас Вегас 1908 1,951,269 68.85 % 8,091 7.32 % 170.04
Даглас Минден 1861 46,997 2.06 % 738 0.67 % 55.91
Елко Елко 1869 48,818 2.27 % 17,203 15.56 % 2.63
Есмералда Голдфилд 1861 783 0.05 % 3,589 3.25 % 0.27
Јурика Јурика 1869 1,987 0.08 % 4,180 3.78 % 0.39
Хамболт Винамака 1856/1861 16,528 0.81 % 9,658 8.74 % 1.67
Лендер Бетл Маунтан 1861 5,775 0.29 % 5,519 4.99 % 1.05
Линколн Пиоче 1866 5,345 0.21 % 10,637 9.62 % 0.39
Лајон Јерингтон 1861 51,980 1.73 % 2,016 1.82 % 17.11
Минерал Ноторн 1911 4,772 0.25 % 3,813 3.45 % 1.33
Нај Тонопа 1864 43,946 1.63 % 18,159 16.43 % 1.79
Першинг Лавлок 1919 6,753 0.33 % 6,068 5.49 % 1.10
Стори Вирџинија Сити 1861 4,010 0.17 % 264 0.24 % 12.88
Вашо Рино 1861 421,407 16.99 % 6,551 5.93 % 51.82
Вајт Пајн Ели 1869 10,030 0.46 % 8,897 8.05 % 1.03
вкупно окрузи: 17 2,700,551 110,552 18.08

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров