Мисисипи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мисисипи
State of Mississippi
Знаме на Мисисипи Печат на Мисисипи
Знаме Печат
Прекар(и): The Magnolia State, The Hospitality State
Гесло: Virtute et armis (Со храброст и оружје)
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA MS.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Џексон
Најголем град Џексон
Површина  32. место
 - Вкупно 125 443 км²
 - Широчина 275 км
 - Должина 545 км
 - % вода 3
 - Гео. ширина 30° 12′ N до 35° N
 - Гео. должина 88° 06′ W до 91° 39′ W
Население  31. место
 - Вкупно 2 910 540
 - Густина 23,42/км² (32. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Вудал Планина[1]
246 м
 - Најниска точка Мексикански Залив[1]
0 м
Влез во сојузот  10 декември, 1817 (20)
Гувернер Хејли Барбор (Р)
Сенатори Cindy Hyde-Smith (Р)
Риџер Викер (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централна: UTC-6/-5
Кратенки MS Miss. US-MS
Портал www.mississippi.gov

Мисисипи (англиски: Mississippi) е сојузна држава од САД која се наоѓа во јужниот дел од земјата. Главен и најголем град е Џексон.

Белешки[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 33° СГШ 90° ЗГД