Јужна Каролина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јужна Каролина
State of South Carolina
Знаме на Јужна Каролина Печат на Јужна Каролина
Знаме Печат
Прекар(и): The Palmetto State
Гесло: Dum spiro spero (Додека дишам, се надевам) и
Animis opibusque parati
(Спремни со душа и средства)'
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA SC.svg
За сликава
Службен јазик Англиски јазик
Главен град Колумбија
Најголем град Колумбија
Површина  40. место
 - Вкупно 82 965 км²
 - Широчина 320 км
 - Должина 420 км
 - % вода 6
 - Гео. ширина 32° 2′ N до 35° 13′ N
 - Гео. должина 78° 32′ W до 83° 21′ W
Население  24. место
 - Вкупно 4 012 012
 - Густина 51,45/км² (21. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Планина Сасафрас[1]
1 085 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  23 мај, 1788 (8)
Гувернер Марк Сенфорд (Р)
Сенатори Линдзи Грејам (Р)
Џим Деминт (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки SC US-SC
Портал www.sc.gov

Јужна Каролина е сојузна држава од САД. Се наоѓа во југоисточниот дел од земјата. Излегува на Атлантскиот океан. Главен град е Колумбија.

Белешки[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров