Илиноис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илиноис
State of Illinois
Знаме на Илиноис Печат на Илиноис
Знаме Печат
Прекар(и): Land of Lincoln; The Prairie State
Гесло: State sovereignty, national union
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA IL.svg
За сликава
Службен јазик Англиски[1]
Говорени јазици англиски (80,8%),

шпански (10,9%),

полски (1,6%),

други (6,7%)

Главен град Спрингфилд
Најголем град Чикаго
Површина  25. место
 - Вкупно 140 998 км²
 - Широчина 340 км
 - Должина 629 км
 - % вода 4,0
 - Гео. ширина 36° 58′ N до 42° 30′ N
 - Гео. должина 87° 30′ W до 91° 31′ W
Население  5. место
 - Вкупно 12 831 970[2]
 - Густина 86,27/км² (11. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Чарлс Маунд[3]
377 м
 - Најниска точка Река Мисисипи[3]
85 м
Влез во сојузот  3 декември 1818 (21)
Гувернер Пат Квин (Д)
Сенатори Ричард Дурбин (Д)
Барак Обама (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки IL US-IL
Портал www.illinois.gov

Илиноис (англиски: Illinois) е петтата најнаселена сојузна држава во САД. Таа е најнаселената држава на Средниот Запад. И покрај тоа што околу 65 % од населението е концентрирано во регионот на Чикаго, поголемиот дел од државата има рурален или карактер со мали гратчиња. Главен град е Спрингфилд, додека најголем е Чикаго.

Име[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Илиноис како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Џонсбург, Илиноис“ (англиски: Johnsburg, Illinois) — песна на американскиот музичар Том Вејтс (Tom Waits) од 1983 година.[4]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 5 ILCS 460/20 (from Ch. 1, par. 2901‑20) - Sec. 20. "Official language. The official language of the State of Illinois is English."
  2. [1] Архивирано на 13 јуни 2008 г. U.S. Census Bureau, Census 2000 Demographic Profile Highlights
  3. 3,0 3,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Посетено на 3 ноември 2006.
  4. DISCOGS, Tom Waits ‎– Swordfishtrombones (пристапено на 25 септември 2021)

Координати: 40° СГШ 89° ЗГД