Среден Запад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Среден Запад

Среден Запад (англиски: Midwest) е регион во САД. Се наоѓа во центарот на земјата.

Држави[уреди | уреди извор]

Најголемите градови[уреди | уреди извор]

Место Град Држава Жители
(попис од 2000 година)[1]
1 Чикаго Илиноис 2 896 016
2 Детроит Мичиген 951 270
3 Индијанаполис Индијана 791 926
4 Колумбус Охајо 711 470
5 Милвоки Висконсин 596 974
6 Кливланд Охајо 478 403
7 Канзас Сити Мисури 441 545
8 Омаха Небраска 390 007
9 Минеаполис Минесота 382 618
10 Сент Луис Мисури 348 189

Наводи[уреди | уреди извор]