Среден Атлантик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подаците за овој регион се различни во зависност од изворот. Државите обоени во темноцрвена боја обично се сметаат како дел од овој регион а државите обоени со светлоцрвена боја можат, но и немораат да бидат делови од овој овој регион.

Среден-Атлантик (англиски: Mid-Atlantic States ) е регион во САД. Се наоѓа во североисточниот дел на земјата.

Се состои од следните држави: