Индијанаполис (Индијана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Индијанаполис)
Индијанаполис

Индијанаполис (англиски: Indianapolis) главниот град на американската држава Индијана. Овој град според статистиките во 2010 година, има 829 718 жители[1], што го прави најголем град во Индијана, и 13-ти град по број на жители во САД.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://2010.census.gov/news/releases/operations/cb11-cn26.html Архивирано на 13 февруари 2011 г. (англиски)