Прејди на содржината

Меса (Аризона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меса
Mesa
Центарот на Меса
Центарот на Меса
Центарот на Меса
Официјално знаме на Меса
Знаме
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Меса
  Mesa
Основан 1878
Повикувачки број 480
Официјална страница www.mesaaz.gov/
Управа
Градоначалник Скот Смит
Географија
Површина
- вода
324.2 км²
0.6 км2
Надморска височина 378 м
Население
Население 447.541 (2006)
Густина 1,365.6 ж/км²


Меса (англиски: Mesa) е град во американската држава Аризона. Овој град според статистиките во 2007 година, има 452 933 жители, што го прави третти град во Аризона, и 38-ти град по број на жители во САД.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Градот Меса е збратимен со пет градови и тоа:

Галерија[уреди | уреди извор]