Прејди на содржината

Омаха (Небраска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омаха, Небраска

Омаха (англиски: Omaha) е град во американската држава Небраска. Овој град според статистиките во 2008 година, има 432 921 жители, што го прави најголем град во Небраска, и 60-ти град по број на жители во САД. Се наоѓа во Среден Запад во САД.

Омаха како мотив во популарната култура

[уреди | уреди извор]
  • „Омаха“ (англиски: Omaha) — песна на американската рок-група Моби грејп (Moby Grape) од 1967 година.[1]