Арлингтон (Тексас)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на Арлингтон во Тексас

Арлингтон (англиски: Arlington) е град во американската држава Тексас. Овој град според статистиките во 2007 година, има 371 038 жители, што го прави седми град во Тексас, и 50-ти град по број на жители во САД.