Арлингтон (Тексас)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Арлингтон во Тексас

Арлингтон (англиски: Arlington) е град во американската држава Тексас. Овој град според статистиките во 2007 година, има 394 266 жители[1], што го прави седми град во Тексас, и 50-ти град по број на жители во САД.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „State & County QuickFacts“. U. S. Census Bureau. Архивирано од изворникот на January 16, 2015. Посетено на January 8, 2013.