Британска Колумбија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Британска Колумбија (ˌ brɪtɨʃ kəlʌmbiə (· помош инфо)) (п.н.е.) (француски: La Colombie-Britannique, C.-B.) е западниот на Канада провинции и е познат по своите природни убавини, како што се гледа во својата латински мотото, сјај сине occasu ( "величие без Смалувањето"). Во 1871, таа стана шестата провинција на Канада. Главен град на Британска Колумбија е Викторија, 15-та по големина метрополитенска област во Канада. Најголемиот град Ванкувер е, третата по големина метрополитенска област во Канада и втората по големина во северозападниот дел на Пацификот. Во 2009 година, British Columbia имаше население од 4.419.974 (околу 2 милиони, кој беше во Ванкувер панорама). Содржина [Скриј] 1 Етимологија 2 Географија 2,1 паркови и заштитените области 3 Историја 3,1 Крзно трговија и колонијалното доба 3,2 зголемен раст и развој 3,3 во 1920 преку 1940 3,4 Коалицијата и пост-војна бум 3,5 раст на владата во економијата 3,6 1970-тите и 1980-тите 3,7 1990-тите да се претстават 3,8 150-годишнината од Британска Колумбија (2008) 4 Демографија 4,1 за населението од 1851 година 4,2 Религија 4,3 Етнички групи 4,4 Јазик 5 Економија 6 Медиуми 6,1 Патишта и автопати 6.1.1 Јавна транзит 6,2 железничко 6,3 Вода 6,4 Воздух 7 Владата и политиката 8 Градови 9 биодиверзитет 10 Ecozones 11 рекреација 11,1 угостителство канабис 12 Видете исто така 13 Надворешни врски 14 Надворешни врски [уреди] Етимологија

На покраината име беше избран од кралицата Викторија, кога стана континентална британска колонија во 1858 година. [4] Таа на упатувања округ Колумбија, Британски име за територијата на сувата страна на реката Колумбија, кој има свое потекло и горните достигне во југоисточна Британска Колумбија , која беше адаш на пред-договор Колумбија Oregon Department of the Hudson's Bay Company. Кралицата Викторија избра Британска Колумбија да се прави разлика што е британскиот сектор на Колумбија округ од оној на САД ( "Американска Колумбија" или "јужна Колумбија"), кој стана Орегон територија во 1848 година како резултат на договорот. [уреди] Географија

Главна статија: Географија на Британска Колумбија


Градови во Британска Колумбија; Регионални Дистрикт граници прикажани


Физички на сајтот на Британска Колумбија


Теснецот на Грузија, во близина на Ванкувер Британска Колумбија се граничи со Тихиот Океан на запад, од страна на американската држава Аљаска на северозапад, и на север од Јукон и во северозападниот дел на територии, на исток од провинцијата Алберта, и на југ со САД членки на Вашингтон, Ајдахо и Монтана. Тековната јужната граница на Британска Колумбија е основана од страна на 1846 Орегон Договорот, иако неговата историја е врзана со земји како што е далеку на југ, како во Калифорнија граница. British Columbia's површина е 944.735 квадратни километри (364.800 sq mi). Британска Колумбија е солиден крајбрежје се протега повеќе од 27.000 километри (17.000 mi), и ги вклучува длабоко, планински fjords и околу шест илјади острови, од кои повеќето се ненаселени. Британска Колумбија е главен град е Викторија, се наоѓа во југоисточниот дел од врвот на Vancouver Island. На покраината најнаселен град Ванкувер е, што не е на Ванкувер Остров туку се наоѓа во југозападниот агол на копното (област често наречен Долен континентална). Други поголеми градови се Surrey, Burnaby, Coquitlam, Ричмонд, Делта, и Њу Вестминстер во Долна континентална; Abbotsford, Пит Meadows, Maple Ridge и Langley во Fraser Valley; Nanaimo на островот Ванкувер, и Kelowna и Kamloops во внатрешни работи. Prince George е најголемиот град во северниот дел на покраината, додека село северозападно од неа, Vanderhoof, е во близина на географски центар на провинцијата. [5] The Coast Mountains и Внатре Библија е многу inlets обезбедат некои од Британска Колумбија е познатиот и спектакуларен сценографијата, која претставува позадина и контекстот за растечкиот надворешен авантура и екотуризам индустрија. Седумдесет и пет отсто од провинцијата е планински (повеќе од 1.000 метри (3.300 ft) above sea level); 60% се со шуми, а само околу 5% е обработлива.


Cheakamus Езеро в зори, во Гарибалди Provincial Park, п.н.е. На Okanagan област е една од трите винарски региони во Канада и, исто така, произведува одличен ciders. Градот на Penticton, и руралните населени места на Оливер, и Osoyoos имаат некои од најтоплите и најдолго лето клима во Канада, иако нивната температура се движи надмината со потопла Фрејзер Canyon градови Lillooet и Литон, каде што температурите сенка на летната попладневните часови често се надмине 40 ° C (104 ° F), но со многу ниска влажност. Голем дел од западниот дел од островот Ванкувер и остатокот од крајбрежјето е покриена со умерена дождовни шуми. Овој регион, што вклучува делови на западниот брег на Соединетите Американски Држави, е една од само неколку такви умерена дожд шумските екосистеми во светот (забележани некои во Турција, Грузија, Чиле, Нов Зеланд, Тасманија и рускиот Далечен исток). Провинцијата е далеку од копното на крајбрежни региони не е како што е модериран од страна на Тихиот Океан и се движи од пустината и полу-сува платото на опсег и кањонот окрузи на платото во внатрешноста. Неколку јужна Услуга долините имаат кратки ладни зими со ретко тешки снег, додека оние во Cariboo, северниот дел на Централна внатрешни работи, се постудено поради нивната височина и ширина, но без интензитетот или траење искусни во слични ширини на други места во Канада . Во северниот дел на две-третини од покраината е во голема мера и ненаселени неразвиени, и е претежно планински, освен источно од Rockies, каде што на Мир на реката округ, историски нарекува мир реката Блок, во североисточниот дел на провинцијата содржи п.н.е. е дел од прериите . [уреди] паркови и заштитените области Главна статија: Листа на заштитените подрачја од Британска Колумбија и Листа на Британска Колумбија провинциски паркови


Света Robson, канадски Rockies, B.C.


Yoho Национален парк Има 14 називите на паркови и заштитените подрачја во провинцијата, која одразува различните администрација и создавањето на овие области во модерен контекст. Постојат 141 еколошки резервати, 35 провинциски морските паркови, 7 Провинцискиот наследство, 6 Националниот историски места, 4 Национални паркови и резервати Национален парк 3. 12,5% (114.000 км2 (44.000 sq mi)) на Британска Колумбија е во моментов се смета заштитени според една од 14 различни ознаки, која вклучува повеќе од 800 различни области. Британска Колумбија содржи седум од Канада национални паркови: Glacier National Park Заливот Острови Национален парк резервни Gwaii Haanas Националниот парк и резервни Haida наследство Kootenay National Park Света Revelstoke Национален парк Pacific Rim National Park Reserve Yoho Национален парк Британска Колумбија, исто така, содржи голема мрежа на провинциски паркови, водени од п.н.е. паркови на Министерството за животна средина. Британска Колумбија е провинциски паркови систем е вториот по големина паркови систем во канада (најголем е Канада Национални паркови систем). Во прилог на овие подрачја, повеќе од 47.000 км2 (18,000 sq mi) од обработливото земјиште се заштитени од страна на резервни Обработливо земјиште. [уреди] Историја

Главна статија: Историја на Британска Колумбија [уреди] Крзно трговија и колонијалното доба Откривањето на камени алатки за Beatton реката во близина на Свети Јован Фор датум човековото живеење во Британска Колумбија на најмалку 11.500 години. На индијански племиња од северозападниот Пацифик Коуст се шири низ регионот, постигнување на висока густина на население; во времето на Европската контакт, речиси половина од автохтон народ во денешна Бугарија живеел во регионот. Во текот на 1770, вариола загинаа најмалку 30% од северозападниот Пацифик Прв нации. [6] Ова епидемијата беше првиот и најстариот растурањето на број, кои беа да се следи. [7]


Kwakwaka'wakw куќа Поле, втората половина на 19 век Во истражувањата на James Cook во 1770 и George Vancouver основана во 1792 година Британскиот надлежност над крајбрежната зона северно и западно од реката Колумбија. Во 1793, Sir Alexander Mackenzie беше првата европска за патување низ Северна Америка копно на Тихиот Океан, inscribing камен повод неговото остварување на крајбрежје на деканот канал во близина на Бела Coola. Неговата експедиција теоретски основани британски суверенитет внатрешните, и ред други крзно компанија истражувачи charted на лавиринт од реките и планинските венци помеѓу прериите и Пацификот. Мекензи и овие другите истражувачи, особено Џон Финли, Simon Fraser, Самоил црно, и David Thompson-биле првенствено се занимава со проширувањето на крзно трговија, наместо политички фактори. Во 1794 година, од страна на трети на низа договори познати како Nootka конвенции, Шпанија призна неговите претензии на ексклузивитет во Пацификот. Ова го отвори патот за формални барања и колонизирање од страна на други овластувања, вклучувајќи ги Велика Британија, туку затоа што на наполеоновски војни имаше малку британската акција на своите побарувања во регионот, додека подоцна. Основање на трговски натписи под покровителство на Северна и Западна компанијата Hudson's Bay Company (HBC), ефикасно да воспостави постојан британски присуство во регионот. Опфат на Колумбија, во голема мерка е дефинирано како југ од 54 ° 40? северна географска ширина, (јужната граница на руски Америка) и на север од Мексикански Контролирани Калифорнија западно од Роки Планини беше, од страна на англо-американската конвенција од 1818 година, во рамките на "заеднички владение и користење" на граѓани на САД и на предмети на Велика Британија (кој е да речеме, крзно компании). Оваа бројка е ко-заврши со Орегон Договорот од 1846 година. Главниот пат беше понудата на Њујорк Фабрика Експрес помеѓу Хадсон Беј и Фор Ванкувер. Некои од почетокот на станици прерасна во населени места, заедници, и градови. Меѓу местата во Британска Колумбија, која започна како крзно трговски места се Фор Свети Јован (основана 1794); Hudson's Hope (1805); Фор Нелсон (1805); Фор Сент Џејмс (1806); Prince George (1807); Kamloops ( 1812); Фор Langley (1827); Фор Викторија (1843); Јеил (1848); и Nanaimo (1853). Крзно компанија мислења кои станале градови во она што сега е на Обединети Држави вклучуваат Ванкувер, Вашингтон (Фор Ванкувер), порано "капитал" од Hudson's Bay операции во округ Колумбија, Colville, Вашингтон и Walla Walla, Washington (стар Фор Nez Percés) . Со обединување на двете крзно трговски друштва во 1821, во регионот сега го сочинуваат Британска Колумбија постоела во три крзно трговски оддели. Најголем дел од централниот и северниот дел на внатрешноста беше организирана во Нова Каледонија област, раководен од Фор Сент Џејмс. Внатрешноста на југ од Томпсон и сливот на реката северно од Колумбија беше организирана во округ Колумбија, се администрира Фор од Ванкувер на долниот Columbia River. Североисточниот агол на покраината источно од Rockies, познат како мир реката Блок, беше спроведен на многу поголема Athabasca округ, со седиште во Форт Chipewyan, денес во Алберта. До 1849 година, овие населби беа целосно неорганизирани областа на британскиот Северна Америка де факто, под јурисдикција на HBC администраторите. За разлика од Руперт на земјиште на север и исток, сепак, на територијата не е концесија на компанијата. Наместо тоа, таа едноставно беше доделена монопол во трговијата со Првата нации жители. Сето тоа беше сменето со западно продолжување на американското истражување и пропратна барања што се преклопуваат на територијалниот суверенитет, особено во јужниот дел на Колумбија слив (во рамките на денешен ден Орегон и државата Вашингтон). Во 1846 година, на Правниот код Орегон поделена територијата по 49. паралелно со Грузија теснец, со површина на југ од оваа граница (со исклучок на Ванкувер Остров и Острови залив) префрлени во американската единствен суверенитет. Колонијата на островот Ванкувер е основан во 1849, со Викторија назначен за главен град. НоваКаледонија како целата копното отколку само нејзините север централна Интериор стана нарекува понатаму биде неорганизирани територијата Британски Северна Америка "администрира" од индивидуални HBC тргување пост менаџери. Со Фрејзер Canyon Златна треска во 1858, прилив на Американците во Нова Каледонија предочено на колонијална канцеларија официјално да посочи на копното, како на Колонијата на Британска Колумбија, во Њу Вестминстер како нејзин главен град. Серијата на брза злато во различни делови на провинцијата следеше, најголемата се на Cariboo злато треска во 1862, принудувајќи ја колонијална администрација во подлабоко долг како што се бореше да се задоволат потребите на обемни инфраструктурни распространети бум заедници, како и Barkerville Lillooet, која скокна нагоре во текот на ноќта. Остров на колонијата беше изгласана со кои се соочува финансиски кризи на свој, и под притисок да ги спои двете на крајот успеа во 1866 година. [уреди] зголемен раст и развој


Господ Strathcona вози на Последна Спајк на Канада Пацифик Железничка, на Craigellachie, 7 ноември 1885 година. Завршување на пругата трансконтинетални беше услов за влез во конфедерација. Конфедерацијата лига, вклучувајќи и такви личности како Amor De Космос, John Robson, и Роберт Beaven, предводена хорот притисок за колонијата да се приклучат на Канада, која беше создадена од три британски северноамерикански колонии во 1867 година (покраина на Канада, Нова Шкотска и Њу Бранзвик). Неколку фактори мотивирани тоа делување, вклучувајќи го и страв од припојување кон Соединетите Држави, на огромно долг создадено од брзиот раст на населението, потребата за финансира владата услуги за поддршка на оваа популација, и на економската депресија предизвикана од крајот на златна треска. Со договорот од страна на канадската влада да се прошири на Канада Пацифик Железнички да Британска Колумбија и да ги преземе колонија е долг, Британска Колумбија стана шестата покраината да се приклучат на Конфедерацијата на 20 јули 1871. Границите на покраината не беа целосно реши до 1903 година, меѓутоа, кога во покраината територија свит нешто по Аљаска граничниот спор реши нејасната граница на Аљаска Panhandle. Популација во Британска Колумбија продолжи да се проширува како на покраината рударството, шумарството, земјоделството, индустријата и риболовот се развиени. Рударство активност е особено забележлив во The Boundary Земја, во Slocan, на Запад Kootenay околу Trail, на исток Kootenay (југоисточниот агол на покраината), кањонот на Фрејзер, на Cariboo и на друго место. Земјоделство привлече доселеници на Фрејзер плодна долина, а стоката ранчери, а подоцна и овошје лозарите дојде на суво пасиштата на Томпсон реката област, Cariboo, на Chilcotin, и Okanagan. Шумарство привлече работници на бујна умерена дождовни шуми на крајбрежјето, кое беше исто така на локус од еден растечки рибари. Завршувањето на железничката во 1885 беше голем поттик за економијата на покраината, за олеснување на транспортот во регионот значителни ресурси на исток. Во споредба со растечките влезете град Granville, во близина на устата на Burrard Inlet беше избран како Terminus на железничката, поради вклучувањето на заедницата во Ванкувер во 1886 година. Завршувањето на пристаништето во Ванкувер предизвикаа раст, и за помалку од педесет години градот ги надмина Винипег, Манитоба, како што е најголем во Западна Канада. Раните децении на провинцијата во која беа оние прашања на користење на земјиштето-конкретно, нејзината населба и развој-се воделе. Ова вклучува експропријација од Првата нации луѓе од нивната земја, контрола над своите ресурси, како и способноста за трговијата во некои ресурси (како на пример рибари). Воспоставување на работната сила за развој на покраината е проблематично од самиот почеток, и Британска Колумбија е локус на емиграција од Европа, Кина и Јапонија. Приливот на не-кавкаски население стимулирани огорченоста од доминантните етнички групи, што резултира со нервоза (голем дел од тоа успешно) да го ограничат способноста на луѓето да имигрираат азиски на Британска Колумбија, преку наметнување на една глава данок. Ова незадоволство кулминираше во моб напади врз кинески и јапонски имигранти во Ванкувер во 1887 и 1907. Од 1923 година, речиси сите кинески имиграција беше блокирано, освен за трговци и инвеститори Во меѓувреме, во провинцијата продолжи да расте. Во 1914 година, последниот втулка на втор трансконтинетални железничка линија, Големото Trunk Пацифик, поврзување на северно-централниот Британска Колумбија од Yellowhead Лозинка преку Prince George да принцот Руперт беше управувано од Фор Фрејзер. Ова отвора северниот брег и Bulkley долина регионот на нови економски можности. Она што претходно беше речиси исклучиво крзно на трговијата и економијата опстанок наскоро стана локус за шумарството, земјоделството, и рударството. [уреди] 1920-тите, преку 1940 Кога мажите се вратија од Првата светска војна, тие открија неодамна жените-enfranchised на провинцијата им помогнал на гласање во забрана на алкохол, во обид да стави крај на социјалните проблеми поврзани со хард-кор за пиење дека изгласана и за остатокот од покраината додека беше симбол на војната. Поради притисокот од ветерани, забраната беше брзо опуштена, така што "војник и работниот човек" може да уживате во пијалок, но широко распространета невработеноста кај ветераните се закорави од многу од достапните места се преземени од страна на европски имигранти и незадоволни ветерани организираат низа "војник партии" за да ги претставуваат нивните интереси, различно име Војник-земјоделец, Војник-труд, труд и Farmer-страни. Овие биле основа на фрактура на трудот-политички спектар што ќе генерира домаќин на дополнителните левичарски и десничарски партии, вклучувајќи ги и оние кои би евентуално форма на кооперативен Комонвелтот и почетокот на социјална кредитни шрапнел групи.


Концентрационен логор за јапонски Канаѓаните време на Втората светска војна Доаѓањето на забраната во САД создадоа нови можности, и многу најде вработување или барем добивка во прекуграничен шверц на алкохол. Голем дел од Ванкувер благосостојбата и богатството во 1920-тите Резултатите од овој "пиратски економија", иако пораст во шумарството, рибарството и рударство продолжи. На крајот на американската забрана, во комбинација со почетокот на Големата депресија, паднал на покраината во економската беда. Меша веќе поразителни локален економски ситуација, десетици илјади мажи од постудено делови на Канада swarmed во Ванкувер, создавајќи огромен скитам низ џунглите False Creek и Burrard Inlet железнички дворови, вклучувајќи ги и старите канадски Пацифик Железнички mainline право-на-на патот низ срцето на центарот на градот (во Хестингс и Carrall). Крајно очајни времиња доведе до интензивен политички напори за организирање, за окупацијата на главната Пошта во Хестингс Granville и која беше насилно спушти од страна на полицијата и ефикасно воведување на воена состојба на доковите за речиси три години. А Ванкувер контингент за На-на-Отава Trek беше организирана и запленети еден воз, кој бил натоварен со илјадници мажи врзани за капитал, туку беше се сретна со Gatling пиштол straddling шините во мисијата; мажи беа уапсени и пратени во работа логори за време на траењето на депресија. [се бара извор] Имаше некои знаци на економски живот почнуваат да се врати во нормала кон крајот на 1930-тите, но тоа беше на почетокот на Втората светска војна, која ја трансформира во националната економија и стави крај на тешки моменти на депресија. Поради војната, жени, влезе во работната сила, како никогаш порано. Британска Колумбија долго време се искористи за својата локација во Тихиот Океан за да имаат блиски односи со Источна Азија. Сепак, ова е често предизвикано триење помеѓу културите кои се предизвикани одвреме-навреме се прикажува на непријателство кон азиските имигранти. Тоа беше очигледно најмногу за време на Втората светска војна, кога многу луѓе на јапонски потекло беа преселени или интерниран во внатрешни работи на провинцијата. Спротивно на тоа, има, исто така, е историски високи стапки на брак помеѓу крвни роднини и други примери за интер-расни хармонија, соработка и интеграција [уреди] Коалицијата и пост-војна бум


П.н.е. на полк, DCO, маршираат во Њу Вестминстер, 1940. За време на Втората светска војна во мејнстрим и Либералната п.н.е. п.н.е. Conservate партии на Британска Колумбија обединети во формална владина коалиција под нов лидер на Либералната Џон Харт, кој заменува Даф Pattullo кога таа не успеа да добие мнозинство во 1941 година избори. Додека либералите го освои најголем број на пратенички места, тие всушност доби помалку гласови од социјалистички Задруга Комонвелт федерација (CCF). Pattullo беше не сака да формира коалиција со ривалска конзервативците предводени од Кралската Lethington Maitland и беше заменет со Харт, кој формира коалициска влада составена од пет Либералната и три Конзервативната министри. [8] Во CCF беше поканета да се придружи на коалицијата, но одбил. [8] изговор за продолжување на коалицијата, по крајот на Втората светска војна беше да се спречи CCF, кој победи на изненадување победата на Саскачеван во 1944 година, од кога доаѓа на власт во Британска Колумбија. На CCF's народно гласање беше доволно висок, во 1945 година на изборите дека тие биле веројатно ќе имаат освоено три натпревари и начинот на кој можеше да се формира влада. Сепак, на коалицијата спречија дека со обединување на анти-социјалистички гласање. [8] Во повоената средина Владата иницираше серија на инфраструктурни проекти, особено на проектот на автопат северно од 97 Prince George до мир реката Блок, дел наречен Џон Харт автопат и државни болници осигурување. Во 1947 година на уздите на Коалицијата беа преземени од страна на Бајрон Ingemar Џонсон. Конзервативната партија го сакаа нивниот нов лидер Херберт Anscomb да биде премиер, но либералите одбија во Коалицијата. Џонсон го предводеше коалиција со највисок процент на гласање во Британска Колумбија историја (61%) во 1949 година избори. Оваа победа беше му се припишуваат на популарноста на неговата влада трошење програми, и покрај зголемувањето на критики за корупција и злоупотреба на власта. За време на неговиот мандат, големите инфраструктурни продолжи да се проширува, а договорот со Alcan за изградба на Kemano-Kitimat хидроцентралите и алуминиумски комплекс е ставен во место. Џонсон постигна популарност за поплави неговите напори во текот на 1948 поплави на Fraser Valley, кој беше голем удар за тој регион и да се на покраината економија. Зголемување на тензиите меѓу Либералната и Конзервативната коалициски партнери на Либералната партија предводена од извршната власт да гласаат за да подучува Џонсон да го раскине аранжманот. Џонсон беше ставен крај на коалицијата и падна неговата Конзервативна министри, вклучително и заменик-премиер и министер за финансии, Херберт Anscomb, precipitating на општите избори на 1952 година. [8] А на референдумот за изборните реформи, пред овие избори беше поттикнато елиминација на гласачкото ливче (сличен на повластен гласачки ), каде што гласачите би можеле да одберете вториот и третиот избор. Намерата на гласачкото ливче, како и кампања со либералите и конзервативците, беше дека нивните поддржувачи ќе листата на соперничката партија наместо на CCF, но овој план backfired кога голема група на гласачи од сите поголеми партии, вклучувајќи ја и CCF, гласаа за раб на Британска Колумбија социјална кредитни партија (Socreds), кој заврши со најголем број на пратенички места во Претставничкиот дом (19), само една пред седиштето на CCF, и покрај CCF имаат 34,3% од гласовите на социјална кредитни е 30,18%. Социјал-кредитна партија, предводени од поранешниот бунтовнички Конзервативната MLA WAC Бенет, формирана малцинска влада поддржана од либералите и конзервативците (со 6 и 4, односно места). Бенет започна серија на фискалните реформи, проповедање на нова сорта на популизмот како waxing елоквентен за напредок и развој, во врска на земјата за втората избори во 1953 година во која на новиот режим Бенет обезбеди мнозинство на седишта, со 38% од гласање. [уреди] Растот на владата во економијата


Премиер WAC Бенет и неговата сопруга принцезата Маргарет придружува во Викторија, август 1958 година. Бенет се регулира на покраината за невиден дваесет години Со изборот на Социјалдемократската партија се кредитни, Британска Колумбија навлезе во фаза на брз економски развој. Бенет и неговата партија се регулира на покраината во следните дваесет години, за кое време владата иницирана амбициозна програма за развој на инфраструктурата, потхранува со одржлив економски бум во шумарството, рударски и енергетски сектори. Во текот на овие две децении, владата национализиран Британска Колумбија Апарати и Британска Колумбија енергетско претпријатие, како и помали електрични компании, преименувањето на лице п.н.е. хидроцентралите. До крајот на 1960-тите години, неколку големи реки биле започнати или завршен во-меѓу другото,-на мирот, Колумбија, и Nechako реката watersheds. Пренос на големи договори биле склучени, особено на Columbia River Договорот помеѓу Канада и САД. На покраината економија исто така беше зголеми со невиден раст во шумарскиот сектор, како и за нафта и гас во развој на покраината североисток. 1950-тите и 1960-тите беа исто така обележани со развој во покраината транспортна инфраструктура. Во 1960, владата воспоставен п.н.е. Ferries како круна корпорација, со цел да се обезбеди продолжување на морските провинцискиот автопат систем. Овој систем беше подобрена и проширена преку изградба на нови патишта и мостови, како и поплочување на постоечки автопати и провинциски патишта. Ванкувер и Викторија станат културни центри како поети, автори, уметници, музичари, како и танчери, актери, и Haute кујна готвачи flocked на прекрасните предели и потопло температури. Слично на тоа, овие градови се или привлече или довеле до сопствените спомене академици, коментатори, и креативни мислители. Туризам, исто така, почнаа да играат важна улога во економијата. Созревањето на Јапонија и други Пацифик економии беше голем поттик за економијата во Британска Колумбија. Политички и социјално, 1960-тите години донесе периодот на значајни општествени ферментира. Поделбата меѓу политичките лево и десно, кој преовладуваше во покраината, бидејќи на депресија и подемот на работничкото движење, наострен како т.н. слободни претпријатие партии coalesced во defacto коалиција претставена од социјален кредитни-во опозиција на социјалдемократски Нова Демократска Партија, наследник на кооперативен Комонвелт федерација. Како што во покраината економија Расцутената, не толку труд за управување со тензии. Тензиите се појави, исто така, од counterculture движење од крајот на 1960-тите, од кои изгласана и Nanaimo биле центри. Hippies конфликтот меѓу Градоначалникот и Ванкувер Том Кембел беше посебно легендарни, кулминирајќи во т.н. Gastown немирите од 1971 година. До крајот на оваа деценија, со социјални тензии и незадоволство со статусот кво зголемуваат, Бенет владините успеси не може да stave off својата растечка unpopularity. [уреди] 1970-тите и 1980-тите

Неутралност на овој дел е спорен. Ве молиме видете на дискусијата на страницата за разговор. Ве молиме не ја отстранувајте оваа порака сè додека спорот не се реши. (Ноември 2008) На 27 август, 1969, Социјалдемократската партија кредитни беше повторно избран во општите избори за она што ќе биде конечниот Бенет мандат на власт. На почетокот на 1970-тите години, економијата беше доста силен, поради зголемувањето на цените на јагленот и зголемување на дозволените годишни намалувања во шумарскиот сектор. Сепак, п.н.е. Хидро објави својата прва загуба, која беше почетокот на крајот за Бенет и социјална кредитни партија. [9] На Socreds беа принудени од власта во август 1972 година на изборите, отворајќи го патот за провинцијата Нова Демократска Партија (НДП) Владата под Дејв Барет. Под Барет, големите провинциски вишок наскоро стана дефицит, иако измените на пресметковниот систем го прави веројатно дека некои од дефицит се пренесени од претходните кредитни социјален режим и нејзините "два комплети на книги", како што WAC Бенет некогаш наведени на својот систем на фискална управување. Во заклучокот од три години ( "Thousand Days") период од НДП владеење донесе неколку трајни промени на покраината, особено со создавањето на резервни Обработливо земјиште, се наменети за заштита на земјоделските од redevelopment, и Insurance Corporation во Британска Колумбија, за круната корпорација обвинет за монопол врз обезбедување на единствен-исплатувачот основните сообраќајни осигурување. Перцепциите дека Владата ја воспостави реформи или премногу брзо или дека се премногу далекусежен, комбинирано со одгледување на работна сила, доведе до нарушување на ouster на НДП во 1975 општи избори. Социјална кредитни, под W.A.C. Бенет син, Бил Бенет, беше се вратил во канцеларија. Во рамките на помладата Бенет влада, 85% од покраината земјиште база беше пренесен од Владата на резервни управување од страна на Министерството за шуми, пријавување на заменик-министри се централизирани во Премиер's Office, и НДП-поттикнал социјални програми беа тркалаше назад, со тогаш - Човечки ресурси министерот срамно демонстрација на златни лопата за да ја нагласи својата социјална политика, иако новата ера Socreds исто така засилена и поддржан од некои други, поттикнато од НДП, особено на Општина одморалиште Вистлер. Исто така за време на "MiniWac" режим (WAC беше "Биг Wac"), некои пари губи Краун-сопственост на средствата се "приватизира" во масовен giveaway на акции во Британска Колумбија ресурси Investment Corporation ", BCRIC", со "Брик акции ", наскоро стане речиси безвредни. Кон крајот на неговиот мандат во власта, Бенет го надгледуваше проектот на неколку megaprojects наменети за стимулирање на економијата и да освојат гласови [10] Најзабележлив од нив беше освојувањето на Светскиот саем за Ванкувер, кој дојде во форма на Експо 86, на која беше поделена на изградбата на автопат и Coquihalla Vancouver's SkyTrain систем. Coquihalla на автопат проект стана предмет на скандал по откритието дека премиерот брат купи големи tracts на земјиштето потребни за проектот пред тој да се објави на јавноста, а исто така и поради Присад истраги на огромниот overruns цена на проектот. И двете истраги беа излета од шините во медиумите со уште повеќе скандал, на Doman скандал, во која премиерот и милионер поддржувач Херб Doman беа истрага за внатрешен-трговски хартии од вредност и измами. Сепак, Socreds беше повторно избран во 1979 година под Бенет, кој раководеше со партијата до 1986 година.


Coquihalla на автопат беше еден од наследства на Експо 86. Создавањето на патарина на автопатот предизвика контроверзи. Како на покраината влегоа постојан рецесија, Бенет популарноста на сликата и медиуми беа во опаѓање. На 1 април, 1983 година во Премиер Бенет overstayed своите уставни ограничувања на власта од страна на правни надминува мандатот на владата, и заменик-гувернер, Хенри Pybus Бел-Ирвинг, бил принуден да повика Владата да Бенет Куќа за решавање на ќор-сокак, како и на изборите беше повикан за април 30, а во меѓувреме Владата чекови беа опфатени со посебни налози за итни случаи, како на Извршниот совет веќе не беше потпишувањето орган поради уставната криза. Кампања на платформа на умереноста, а поддржан од страна на поддршка и компјутерски организација тактиката на Биг Блу Машинско од други делови на Онтарио и консултанти кои беа изборните лобисти за американската Републиканска партија, Бенет доби неочекуван мнозинство. После неколку недели од тишина по завршувањето, на седницата на куќа беше конечно се нарекува и во говорот од престолот на Socreds воспостави програма на фискална рестрикциите наречен „воздржаност“, кој беше еден шлагворт за умереноста во текот на кампањата.

Наводи[уреди | уреди извор]