Прејди на содржината

Алберта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алберта
Знаме на Алберта
Знаме на Алберта
Знаме Грб
Службен јазик Англиски
Главен град Едмонтон
Најголем град Калгари
Премиер Јасон кеннеи
Површина 661,848 км2
Популација

2005. година
Место во Канада:
Густина на населението
2005. година:


3,306,359
4. по ред

4.63/км2
Мрежно место gov.ab.ca

Алберта (англиски/француски: Alberta) — покраина во Канада. Заедно со Саскачеван влегува во состав на Канада 1905 година после поделбата на Северозападните територии.

Најголем град на покраината е Калгари, своевремено домаќин на Зимски олимписки игри.

Калгари
Едмонтон

Најбројни општини и области по популација[уреди | уреди извор]

2006 2001 1996
Според последниот попис:
Калгари ЦМА 1,079,310 951,395 821,628
Едмонтон ЦMA 1,034,945 937,845 862,597
Градови (10 најголеми):
Калгари 1,019,942 878,866 768,082
Едмонтон 730,372 666,104 616,306
Ред Дир 82,772 67,707 60,080
Летбриџ 74,637 67,374 63,053
Ст.Алберт (вклучен во Едмонтон ЦМА) 57,719 53,081 46,888
Медицин Хат 56,997 51,249 46,783
Гранд Прери 47,076 36,983 31,353
Ердри (вклучен во Калгари ЦМА) 28,927 20,382 15,946
Спруз Грув (вклучен во Едмонтон ЦМА) 19,496 15,983 14,271
Лојдминстер (дел)[1] 15,910 13,148 11,317
Дистрикти (3 најголеми):
Округот Страткона (вклучен е Едмонтон ЦМА) 82,511 71,986 64,176
Регионален округ Вуд Бафало 51,496 42,581 35,213
Округ Роки Вју (вклучен е Калгари ЦМА) 34,171 29,925 23,326

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. градот Лојминстер се наоѓа на границата помеѓу Алберта и Саскачеван. Вкупни жители се 24,028, вклучувајќи 8,118 од Саскачеванска страна.