Саскачеван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коњаничка статуа на Елизабета II во Регина. Статуата била откриена од страна на кралицата во 2005 година.

Саскачеван (англиски и француски: Saskatchewan) — покраина во Канада. Заедно со Алберта влегува во саставот на Конфедерацијата во 1905. година.

Најголем град на оваа покраина е Саскатун (англиски: / француски: Saskatoon). Традиционално во овој крај на Канада, развиени се земјоделството и шумарството.

Наводи[уреди | уреди извор]