Нунавут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нунавут
Nunavut
ᓄᓇᕗᑦ
Знаме на Нунавут Грб на Нунавут
Знаме Грб
Гесло: Nunavut Sannginivut
(инуктитут: „Наша земја, наша сила“)
Карта на Канада со Нунавут
Главен град Икалуит
Најголем град Икалуит
Најголема област Икалуит
Службени јазици инуктитут, инуиначки, англиски, француски
Демоним Нунавуќанец
Влада
Комисионер Ен Мекитјук Хансон
Премиер Ева Ариак ()
Федерални претставници во канадското собрание
Претставнички дом 1 (Леона Аглукак)
Senate seats 1 (Денис Петерсон)
Конфедерација 1 април 1999 (13та)
Површина [1] Рангирана 1ва
Вкупно 2093190
Територија 1932255
Вода (%) 160935
Население  Рангирана 13та
Вкупно (2009) 32.183 [2]
Густина на население 0.015/km2 (0.039/sq mi)
БОП  Рангирана 13та
Вкупно (2006) C$1.213 милијарди[3]
по глава на жител C$39,383 (8ма)
Кратенки
Пошта NU
ISO 3166-2 CA-NU
Часовен појас UTC-5, UTC-6, UTC-7
Поштенски код X
Цвеќе Саксифрага опоситифолија
Дрво н/п
Птица Горска еребица
Мрежно место www.gov.nu.ca
Ранговите ги вклучуваат сите покраини и територии на Канада
Електрична станица напојувана од дизел-гориво во Ренкин Инлет

Нунавут (инуктитут: ᓄᓇᕗᑦ МФА: [ˈnunavut]) е територија во Канада и најголемата и најновата федерална единица во земјата. Нунавут, на 1 април 1999 година, се отцепил од Северозападните Територии со Законот за Нунавут.[4] и Договорот за сопственост на земјата на Нунавут[5] иако границите на Нунавут биле создадену уште во 1993 година. Со создавањето на Нунавут се сменила територијалната поделба на Канада која не била изменета уште од соеднивањето на Њуфаундленд и Лабрадор во 1949 година.

Нунавут зазема голем дел од северниот дел на Канада и Канадскиот Арктички Архипелаг и го прави Нунавут четврта најголема територијална административна единица во светот. Главен град на Нунавут е Икалуит кој се наоѓа на островот Бафин. Покрај главниот град, поголеми центри се Ранкин Инлет и Кембриџ Беј. Нунавут е најслабо населена единица во Канада со население од 29.474 жители.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

10 најголеми општини
Општина 2006 2001 раст
Иквалуит 6,184 5,236 18.1%
Ранкин Инлет 2,358 2,177 8.3%
Арвиат 2,060 1,899 8.5%
Бејкер Лејк 1,728 1,507 14.7%
Инглулик 1,538 1,286 19.6%
Кембриџ Беј 1,477 1,309 12.8%
Пангниртунг 1,325 1,276 3.8%
Понд Инлет 1,315 1,220 7.8%
Куглуктук 1,302 1,212 7.4%
Кејп Дорсет 1,236 1,148 7.7%

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Statistics Canada (2006). „Community Highlights for Nunavut“. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2008-01-16.
  2. Statistics Canada. „Canada's population estimates 2009-26-03“. Посетено на 2009-12-12.
  3. Gross domestic product, expenditure-based, by province and territory
  4. Justice Canada (1993). „Nunavut Act“. Посетено на 2007-04-26.[мртва врска]
  5. Justice Canada (1993). „Nunavut Land Claims Agreement Act“. Архивирано од изворникот на 2011-06-05. Посетено на 2007-04-26.

Поврзано[уреди | уреди извор]