Прејди на содржината

Нова Шкотска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Шкотска, Канада
Знаме на Нова Шкотска
Знаме на Нова Шкотска
(Знаме на Нова Шкотска) (Грб на Нова Шкотска)
Службен јазик Анг. Фр.
Главен град Халифакс
Најголем град Халифакс
Премиер Тим Хоустон
Површина 53,338 км2
Популација

2005. година
Место во Канада:
Густина на население
2005. година:


937,889
7. по ред

16.94/км2
Мрежно место gov.ns.ca

Нова Шкотска (англиски: Nova Scotia, француски: Nouvelle-Écosse) — покраина во Канада. Статусот го стекнала истовремено со Онтарио, Квебек и Њу Бранзвик во 1867 година.

Стопанско средиште на покраината, најголем град и воедно главни е Халифакс (анг. и фра. -{Halifax}-).

  • Површина: 53.338 km²
  • Жители: 940.000

Поврзано[уреди | уреди извор]

Јазик[уреди | уреди извор]

Според последниот попис во Канада луѓето освен англискиот јазик го истакнале и постоењето на мајчиниот јазик.

1. Англиски 832,105 92.53%
2. Француски 32,540 3.62%
3. Арапски 4,425 0.49%
4. Микмаг 4,060 0.45%
5. Германски 4,045 0.45%
6. Кинески 3,370 0.37%
7. Холандски 2,440 0.27%
8. Полски 1,570 0.17%
9. Шпански 1,305 0.15%
10. Грчки 1,035 0.12%
11. Италијански 905 0.10%
12. Корејски 860 0.10%

Симболи на Нова Шкотска
Официјално куче Куче Новошкотски ретривер
Официјален Артефакт Агата
Официјален Тартан Новошкотски тартан
Официјален Фосил Hylonomus lyelli

Демографија и статистика[уреди | уреди извор]

Според канадскиот попис од 2002 г.најголема етничка група во Нова Шкотска се Шкотите (29.3%), па следат Англичаните (28.1%),па Ирци со (19.9%), Французи (16.7%), Германци (10.0%), Холанѓани (3.9%), домородно население (3.2%), Велшани (1.4%), Италијанци (1.3%) и Акадијци (1.2%). Скоро половина од останатите (47.4%) се дефинираат како "Канаѓани."

Десетте најнаселени окрузи во Нова Шкотска

Округ 2001 2006
Халифакс 359,183 372,858
Кејп Бретон 109,330 105,928
Кингс 58,866 60,035
Колчестер 49,307 50,023
Линенбург 47,591 47,150
Пикту 46,965 46,513
Хентс 40,513 41,182
Камберланд 32,605 32,046
Јермут 26,843 26,277
Анаполис 21,773 21,438

Наводи[уреди | уреди извор]