Прејди на содржината

Њуфаундленд и Лабрадор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Њуфаундленд и Лабрадор, Канада
Знамето на Њуфаундленд и Лабрадор
Знамето на Њуфаундленд и Лабрадор
(Знаме на Њуфаундленд и Лабрадор) (Грбот на Њуфаундленд и Лабрадор)
Службен јазик Нема
Главен град Сент Џонс
Најголем град Сент Џонс
Премиер Кaти Дандердејл
Површина 373,872 км2
Популација

2005. године
Место во Канада:
Густина на население
2005. година:


533,800
9. по реду

1.43/км2
Мрежно место http://www.gov.nl.ca
Официјално цвеќе Пурпурна сараценија
Официјално дрво Black Spruce
Официјална птица Atlantic Puffin
Официјално животно Caribou
Официјална игра Ptarmigan
Официјален минерал Labradorite
Официјално куче Њуфаулендски пес & Лабрадорец
Химна Ode to Newfoundland
Покраински празник 24 јуни, Денот на откривањето
Светец Заштитник Св. Џон Баптистот
Официјален Тартан
Грб
Официјанло логo

Њуфаундленд и Лабрадор (англиски: -{Newfoundland and Labrador }- / француски: -{Terre-Neuve-et-Labrador}-) е покраина во Канада. Географски го сочинува островот Њуфаундленд и копненото подрачје Лабрадор. Покраината до 2001 г. се нарекувала само Њуфаундленд, кога во името бил придодаден и Лабрадор. Покраината е позната по тоа што има свои сопствене дијалекти на англискиот, францускиот и ирскиот јазик. Од економски аспект подрачјето е познато по рударство, но денес туризмот е доста развиен, благодарејќи на богатото историско индијанско и колонијално наследство.

Колонијална зграда
Карта од 1775 од Џејмс Кук
Еден од многуте прекрасни пејзажи
Поглед на еден залив во Лабрадор

Демографија

[уреди | уреди извор]

Население од 1951

година Population 5 годишна
 % промена
10 годишна
 % промена
Позиција по
Покраини
1951 361,416 n/a n/a 9
1956 415,074 14.8 n/a 9
1961 457,853 10.3 26.7 9
1966 493,396 7.8 18.9 9
1971 522,100 5.8 14.0 9
1976 557,720 6.8 13.0 9
1981 567,681 1.8 8.7 9
1986 568,350 0.1 1.9 9
1991 568,475 0.02 0.1 9
1996 551,790 -2.9 -2.9 9
2001 512,930 -7.0 -9.8 9
2006* 505,469 -0.6 -7.6 9

*Спрема пописот од 2006.

Пописот од 2006 покажува вкупен број на население од 505,469.
од кои 499,830 одговориле на прашањето 'мајчин јазик'

1. Англиски 488,405 97.7%
2. Француски 1,885 0.4%
3. монтањас-Наскапи 1,585 0.3%
4. Кунески 1,080 0.2%
5. Шпански 670 0.1%
6. Германци 655 0.1%
7. Иниктитукски 595 0.1%
8. Урду 550 0.1%
9. Арапски 540 0.1%
10. Холандски 300 0.1%
11. Руски 225 ~
12. Италијански 195 ~

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]