Агата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик на Самоил во Скопје.

Агата била македонска царица, втора жена на царот Самоил.[1] Потекнувала од византиска благородничка фамилија од градот Драч. Нејзиниот татко Јован Хризал бил протеуон на Драч и имал големо влијание во градот и во околината. Во бракот со Самуил Агата имала четири ќерки (?, Катун Анастасија, Мирослава и Теодора Косара) и синот Гаврило Радомир.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. С. Пириватрић, Самуилова држава, Београд, 1997
  2. Ioannis Scylitzae Sinopsis historiarum, rec. I. Thurn, Berolini et Novi Eboraci, 1973