Драч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драч
Durrës
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Драч
  Durrës
Портал http://www.durres.gov.al/
Управа
Земја  Албанија
Градоначалник Ванѓуш Дако (Партија на социјалистите)
Географија
Население
Драч
(Photo by Marc Morell)

Драч или Дрча (албански: Durrës; италијански: Durazzo; грчки: Δυρράχιο) е приморски град во Албанија кој излегува на Јадранско Море. Тој се наоѓа во средна Албанија, на 35 км од главниот град Тирана. Драч претставува најголемото пристаниште во Албанија и важна порта кон средоземјето, а тоа го прави најзначаен град во развојот на економијата во земјата. Тој е всушност и најстариот град во Албанија чии зачетоци се во антиката. Според пописот од 2003, во Драч живеат околу 114.000 жители, а има и извесен број етничко македонско население.