Патос (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патос
Општина
Патос is located in Албанија
Патос
Патос
Координати: 40°41′N 19°37′E / 40.683° СГШ; 19.617° ИГД / 40.683; 19.617Координати: 40°41′N 19°37′E / 40.683° СГШ; 19.617° ИГД / 40.683; 19.617
Држава Албанија
ОбластФиер
ОкругФиер
Управа
 • ГрадоналачникРајмонда Балилај
Население (2005)
 • Вкупно32,078
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код9307
Повик. бр.0381
Регистарски табличкиFR
Мреж. местоhttp://www.bashkiapatos.gov.al

Патосград во округот Фиер. Според пописот од 2005 година во градот живееле 32,078 жители. Градот е центар на нафтена индустрија во Албанија и е на 7 километри од градот Фиер. Градскиот фудбалски тим е ФК Албпетрол.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]