Ѓирокастро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ѓирокастро
Gjirokastër
Општина
Ѓирокастро гледан од замокот
Ѓирокастро гледан од замокот
[[file:Шаблон:ПолКарта Albania|250px|Ѓирокастро се наоѓа во Шаблон:ПолКарта Albania]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Шаблон:ПолКарта Albania|6x6px|Ѓирокастро|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Ѓирокастро
Координати: 40°04′ СГШ 20°08′ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Ѓирокастро
Округ Ѓирокастро
Управа
 • Градоначалник Фламур Биме
Површина
 • Општина 5,25 км2
Надм. вис. 300 м
Население (2011)
 • Општина 19.836
 • Густина Ова е лошо заокружено37.782.857.142.857/км2
 • Метро 43.095
Часовен појас Central European Time (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 6001–6003
Повик. бр. (+355) 84
Рег. таб. GJ
Мреж. место www.gjirokastra.org
Ѓирокастро

Ѓирокастро (албански: Gjirokastër, грчки: Αργυρόκαστρο) е град во јужниот дел на Албанија. Аргирокастро е главниот град на историската област Северен Епир. Името на градот означува „Сребрена тврдина“ на грчки јазик. Градот е вклучен во списокот на УНЕСКО за светско наследство. Исто така, градот е центарот на Власите во Албанија, кој на влашки се нарекува Ljurocastru (Љурокастру).


Поврзано[уреди | уреди извор]