Рубик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рубик
Град-Општина
Рубик се наоѓа во Албанија
Рубик
Координати: 41°46′ СГШ 19°47′ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Леж
Округ Мирдита
Надм. вис. 77 м
Население (2001)
 • Вкупно 8.094
Часовен појас Централно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Регистарски таблички MR

Рубик (албански: Rubik) е град во Албанија. Населението на градот изнесува 8,094. Се наоѓа во северниот дел на државата во округот Мирдита.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]