Прејди на содржината

Рогожина

Координати: 41°4′34″N 19°40′0″E / 41.07611° СГШ; 19.66667° ИГД / 41.07611; 19.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рогожина
Град-Општина
Улица во Рогожина
Улица во Рогожина
Рогожина is located in Албанија
Рогожина
Рогожина
Координати: 41°4′34″N 19°40′0″E / 41.07611° СГШ; 19.66667° ИГД / 41.07611; 19.66667
Држава Албанија
ОбластТирана
ОкругКаваја
Надм. вис.&1000000000000002400000024 м
Население (2001)
 • Вкупно13,258
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Рогожина (албански: Rrogozhinë) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 13.258 жители. Се наоѓа во централниот дел на државата во округот Каваја.