Прејди на содржината

Тропоја

Координати: 42°24′N 20°10′E / 42.400° СГШ; 20.167° ИГД / 42.400; 20.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тропоја
Tropojë
Трополе
село и општина
Споменик на Бајрам Цури
Споменик на Бајрам Цури
Тропоја is located in Албанија
Тропоја
Тропоја
Координати: 42°24′N 20°10′E / 42.400° СГШ; 20.167° ИГД / 42.400; 20.167
Држава Албанија
ОбластКукуш
ОкругТропоја
Население (2001)
 • село и општина4,117
 • Градскo450
Час. појассредноевропско време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Регистарски табличкиBC

Тропоја (изворно: Трополе; албански: Tropojë) — село во Албанија. Населението на општината изнесува 4.117[1], а во селото живеат 450 луѓе. Се наоѓа во северниот дел на државата во округот Тропоја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Голем дел од населението во општината е отселено, но продолжува да се води под тие живеалишта.