Поличани

Координати: 40°36′44″N 20°5′53″E / 40.61222° СГШ; 20.09806° ИГД / 40.61222; 20.09806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поличани
Град-Општина
Панорамски поглед кон Поличани
Панорамски поглед кон Поличани
Поличани is located in Албанија
Поличани
Поличани
Координати: 40°36′44″N 20°5′53″E / 40.61222° СГШ; 20.09806° ИГД / 40.61222; 20.09806
Држава Албанија
ОбластБелград
ОпштинаПоличани
Надм. вис.&10000000000000256000000256 м
Население (2001)
 • Вкупно4,318
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Поличани (албански: Poliçan) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 8.942. Се наоѓа во јужниот дел на државата во округот Белград.