Араско Поле

Координати: 42°4′N 20°2′E / 42.067° СГШ; 20.033° ИГД / 42.067; 20.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Араско Поле
Fushë-Arrëz
Град-Општина
Грб на Араско Поле
Араско Поле is located in Албанија
Араско Поле
Араско Поле
Координати: 42°4′N 20°2′E / 42.067° СГШ; 20.033° ИГД / 42.067; 20.033
Држава Албанија
ОбластСкадар
ОкругПука
Надм. вис.&10000000000000503000000503 м
Население (2001)
 • Вкупно4,117
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.PU

Араско Поле или Фуша-Араз (албански: Fushë-Arrëz) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 4.117. Се наоѓа во северниот дел на државата во округот Пука.