Кониспол

Координати: 39°40′N 20°11′E / 39.667° СГШ; 20.183° ИГД / 39.667; 20.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кониспол
Град-Општина
Кониспол is located in Албанија
Кониспол
Кониспол
Координати: 39°40′N 20°11′E / 39.667° СГШ; 20.183° ИГД / 39.667; 20.183
Држава Албанија
ОбластВалона
ОкругСаранда
Надм. вис.&10000000000000389000000389 м
Население (2001)
 • Вкупно2,218
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ЗИП код9705
Повик. бр.0891
Регистарски табличкиSR

Кониспол — најјужниот град во Албанија. Сместен е на еден километар од албанско-грчката граница.[1] Главните занимања во градот се земјоделствотo и лозарството. Според пописот извршен во 2001 година во градот живееле 2,218 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Greece – Albania Neighbourhood Programme“. Архивирано од изворникот на 2012-03-27. Посетено на 2012-03-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]