Саранда (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саранда.
Саранда.

Округот Саранда (албански: Rrethi i Sarandës) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот се наоѓа во јужниот дел на земјата и има површина од 749 км2. Округот има население од 48,474 жители[1] Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.