Мирдита (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Mirditë within Albania

Округот Мирдита (Албански:Rrethi i Mirditës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Леж. Округот има население од 26,668 жители[1] (проценка од 2010), и површина од 867 км². Се наоѓа во северниот дел на земјата, со главен град Решен. Округот ги содржи следните населени места:

Во траењето на Отоманската Империја, Мирдита, заедно со останатите племенски региони, доби статус на полу-независна држава од Отоманците каде што преовладувала Римската Католичка вера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]