Скадар (округ)

Координати: 42°5′N 19°38′E / 42.083° СГШ; 19.633° ИГД / 42.083; 19.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Скадар
Скадар

Округот Скадар (албански: Rrethi i Shkodrës) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 185,646 жители[1] и површина од 1,973 км2. Округот се наоѓа во северниот дел од земјата и таму се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

42°5′N 19°38′E / 42.083° СГШ; 19.633° ИГД / 42.083; 19.633