Горица (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корча

Округот Горица (албански: Rrethi i Korçës) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Според пресметувањатоа, од 1 јануари 2010, во округот живеат околу 138,898 луѓе.[1] Во текот на Втората светска војна Французите ја направиле Република Горица. Во округот живее значително македонско малцинство.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот Горица зафаќа површина од 1.752 км², што го прави овој округ втор по големина во Албанија. Округот лежи во југоисточниот дел од земјата. Главен град е Горица. Округот на север се граничи со Македонија и округот Подгарец, со Грција се граничи на исток, на југозапад се граничи со округот Девол, на северозапад се граничи со окрузите Колоња и Премет, а на запад се граничи со окрузите Грамш и Скрапар

Населени места[уреди | уреди извор]

   

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010". Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. конс. 2010-09-09.