Горица (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корча

Округот Горица (албански: Rrethi i Korçës) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Според пресметувањатоа, од 1 јануари 2010, во округот живеат околу 138,898 луѓе.[1] Во текот на Втората светска војна Французите ја направиле Република Горица. Во округот живее значително македонско малцинство.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот Горица зафаќа површина од 1.752 км², што го прави овој округ втор по големина во Албанија. Округот лежи во југоисточниот дел од земјата. Главен град е Горица. Округот на север се граничи со Македонија и округот Подгарец, со Грција се граничи на исток, на југозапад се граничи со округот Девол, на северозапад се граничи со окрузите Колоња и Премет, а на запад се граничи со окрузите Грамш и Скрапар

Населени места[уреди | уреди извор]

   

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г.