Премет (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Округот Премет на карта на Албанија

Премет (албански:Rrethi i Përmetit) е еден од 36-те октузи во Албанија. Округот има население од 22.029 жители[1] (2010) вклучувајќи ја влашката заеднциа. Во пост-комунистичката ера дошло до оживување на грчката православна црква, муслиманските секти, кко и протестантската религија. Округот има површина од 929 км². Округот Премет се наоѓа во југоисточниот дел на земјата, со главен град Премет. Во округот Премет се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г.