Пеќин (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мапа Албаније са означеном Пећином

Округ Пеќин (албански:Rrethi i Peqinit) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 31,004 жители [1] (2010) и површина од 191 км². Округот Пеќин се наоѓа во централниот дел на земјата, со главен град Пеќин. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од оригиналот на 24 јули 2011. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. конс. 9 септември 2010 г.