Либражд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либражд на карта на Албанија
Либражд на карта на Албанија
Јабланица

Округот Либражд (албански: Rrethi i Librazhdit) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 63.192 жители[1], површина од 1.102 км2 и има македонско малцинство. Округот се наоѓа во источниот дел на земјата, со главен град Либражд. Во округор се наоѓаат следните населени места:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.