Кукуш (Либражд)

Координати: 41°04′59″N 20°25′59″E / 41.083° СГШ; 20.433° ИГД / 41.083; 20.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кукуш
Qukës
општинска единица
Карта
Земја Албанија
ОбластЕлбасан
ОпштинаПрењас
Население (2011)
 • општинска единица8.211
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LB

Кукуш (албански: Qukës, Ќукс) — оддел на општината Прењас во Елбасанската област, источна Албанија.[1] Во 2011 г. населението броело 8.211 жители.[2]

Единицата ги опфаќа следниве села:[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Закон за буџетот на Р. Албанија[мртва врска]
  2. „Резултати од пописот во Елбасанската област во 2011 г.“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2015-02-15.
  3. Елбасанска област

41°04′59″N 20°25′59″E / 41.083° СГШ; 20.433° ИГД / 41.083; 20.433