Прејди на содржината

Елбасан (област)

Координати: 41°0′N 20°10′E / 41.000° СГШ; 20.167° ИГД / 41.000; 20.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елбасан
Qarku i Elbasanit
Област
Поглед кон планината Краба
Поглед кон планината Краба
Грб на Елбасан
Држава Албанија
Окрузи4
Главен градЕлбасан
Површина
 • Вкупна3.199 км2 (1,235 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно343.115
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Час. појассредноевропско време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.qarkuelbasan.gov.al

Елбасан (албански: Qarku i Elbasanit или мак. Коњух) — една од 12-рњ области во Албанија. Се состои од окрузите Елбасан, Грамеш, Либражд и округот Пеќин. Главниот град на областа Елбасан е градот Елбасан. Во областа Елбасан според попис од 2010 година живеат околу 343,115 жители[1].

Голем дел од источната граница на Елбасан се граничи со Република Македонија. Областа Елбасан во Албанија се граничи со следните области:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°0′N 20°10′E / 41.000° СГШ; 20.167° ИГД / 41.000; 20.167