Валона (област)

Координати: 40°10′N 19°45′E / 40.167° СГШ; 19.750° ИГД / 40.167; 19.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валона
Qarku i Vlorës
Област
Држава Албанија
Окрузи3
Главен градВалона
Површина
 • Вкупна2.706 км2 (1,045 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно211,773
 • Густина0,078/км2 (0,20/ми2)
Час. појасСредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)Средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.qarkuvlore.gov.al/
Плажа во Валона

Областа Валона (албански: Qarku i Vlorës) е една од 12те области во Албанија. Таа се состои од окрузите Делвина, Саранда и Валона и нејзиниот главен град е Валона[1]. Од 1 јануари 2010 година населението на округот Валона се проценува на 211,773 жители[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://mondediplo.com/maps/albanianmdv1999
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

40°10′N 19°45′E / 40.167° СГШ; 19.750° ИГД / 40.167; 19.750