Прејди на содржината

Области во Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Области во Албанија
Категоријаунитарна држава
МестоРепублика Албанија
Број12
Населенија70 331 – 811 649
Површини766 км2 – 3 711 км2
Управаобласна управа, државна влада
Подединициопштина

Областите (албански: qark или qarqe) се првостепена единици во управната поделба на Албанија.

Управата е устроена согласно уставот од 1998 г., чии реформи стапиле на сила на 31 јули 2000 г.[1][2] Постојат вкупно 12 области. Денешните области ги заменуваат поранешните окрузи (rrethe) кои биле трипати побројни.[2]

Список на области

[уреди | уреди извор]

Ова е список на областите во Албанија по азбучен редослед, заедно со нивните изворни имиња и општините кои ги содржи секоја од нив како второстепени единици.

Амблем Област Албанско име Општини Површина
(км2)
Население
(2019)[3]
Белград Qarku i Beratit Белград, Кучово, Поличани, Скрапар, Ура Вајгуроре &100000000000017980000001.798 &10000000000125157000000125.157
Валона Qarku i Vlorës Валона, Делвина, Кониспол, Саранда, Селеница, Фојник, Химара &100000000000027060000002.706 &10000000000189311000000189.311
Горица (Корча) Qarku i Korçës Горица, Девол, Колоња, Малик, Поградец, Пустец &100000000000037110000003.711 &10000000000207889000000207.889
Дебар Qarku i Dibrës Булчица, Дебар, Клос, Матија &100000000000025860000002.586 &10000000000118948000000118.948
Драч Qarku i Durrësit Драч, Кроја, Шијак &10000000000000766000000766 &10000000000290126000000290.126
Ѓирокастро Qarku i Gjirokastrës Дропул, Ѓирокастро, Клисура, Либохово, Мемалија, Премет, Тепелена &100000000000028840000002.884 &1000000000006142300000061.423
Елбасан (Коњух) Qarku i Elbasanit Белеш, Грамеш, Елбасан, Либражд, Пекин, Прењас, Церик &100000000000031990000003.199 &10000000000274982000000274.982
Кукуш Qarku i Kukësit Кукуш, Тропоја, Хас &100000000000023740000002.374 &1000000000007659400000076.594
Леска Qarku i Lezhës Курбин, Леска, Мирдита &100000000000016200000001.620 &10000000000125195000000125.195
Скадар Qarku i Shkodrës Араско Поле, Голема Малесија, Дањски Брод, Пука, Скадар &100000000000035620000003.562 &10000000000202895000000202.895
Тирана (Трнава) Qarku i Tiranës Вора, Каваја, Камза, Рогожина, Тирана &100000000000016520000001.652 &10000000000895160000000895.160
Фиер Qarku i Fierit Дивјака, Лушње, Малакастро, Патос, Росковец, Фиер &100000000000018900000001.890 &10000000000294747000000294.747
  1. „1998 CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF ALBANIA“. osce.org. стр. 21.
  2. 2,0 2,1 „A Brief History of the Administrative-territorial Organization in Albania“. reformaterritoriale.al. Архивирано од изворникот на 2017-06-09. Посетено на 2019-04-05.
  3. „Popullsia e Shqipërisë“ (PDF). instat.gov.al. 19 февруари 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-12. Посетено на 2017-02-17.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]