Хас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хас
населено место
Хас is located in Албанија
Хас
Хас
Координати: 42°12′N 20°25′E / 42.200° N; 20.417° E / 42.200; 20.417Координати: 42°12′N 20°25′E / 42.200° N; 20.417° E / 42.200; 20.417
Земја Албанија
ОбластКукс
Население (2011)
 • општина16.790
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Рег. таб.HS

Хас — општина во округот Кукс, Северoисточна Албанија. Беше создадена во јуни 2015 со соединување на поранешните општини Фајза, Ѓинај, Голај и Крум. Седиште на општината е градот Крум.[1] Населението изнесува 16,790 (попис 2011), а површината 399.62 km2.[2] Се граничи со поранешниот округ Кукс.

References[уреди | уреди извор]

  1. Law nr. 115/2014
  2. Interactive map administrative territorial reform