Кукуш (округ во Албанија)

Координати: 41°58′N 20°25′E / 41.967° СГШ; 20.417° ИГД / 41.967; 20.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кукс (округ))
Map showing Kukës within Albania
Map showing Kukës within Albania

Округот Кукс (албански: Rrethi i Kukësit) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Кукс. Кукс има население од 45,624 жители[1] (според 2010) и зафаќа површина од 938 км2. Округот се наоѓа во северноисточниот дел на државата, со главен град Кукс. Округот ги содржи следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

41°58′N 20°25′E / 41.967° СГШ; 20.417° ИГД / 41.967; 20.417