Матија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Mat within Albania

Матија или Мат (албански: Rrethi i Matit) — еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Дебар. Округот го добил своето име од реката Матија (Мат) која тече низ округот. Округот има население од 48.803[1] (2010), и површина од 1.029 км². Главен град е Бурел. Округот ги содржи следните населени места

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010". Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. конс. 2010-09-09. 


Координати: 41°34′N 20°1′E / 41.567° СГШ; 20.017° ИГД / 41.567; 20.017