Поградец (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поградец.

Округот Поградец (албански: Rrethi i Pogradecit) е еден од 36-те окрузи во Албанија и има значително македонско малцинство. Округот има население од 70,575 жители[1]и површина од 725 km². Во округот се наоѓаат следните општини:

Населени места[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од оригиналот на 24 јули 2011. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. конс. 9 септември 2010 г.