Елбасан (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Elbasan within Albania

Елбасан (албански: Rrethi i Elbasanit, мак. Коњух) — еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Елбасан. Округот има население од 224,689 жители[1] (2010) и површина од 1,372 км². Округот се наоѓа во централниот дел на Албанија со главен град Елбасан. Во округот живеело/ живее македонско малцинство. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]