Валона (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Vlorë within Albania

Округот Валона (албански: Rrethi i Vlorës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Валона. Округот има население од 151,314 жители[1] и површина од 1,609 km². Округот се наоѓа во југозападна Албанија и има значително грчко население.[2][3] Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 
  2. http://mondediplo.com/maps/albanianmdv1999 The Albanians, a scattered people by Philippe Rekacewicz, Le Monde diplomatique, January 1999
  3. „Country Studies US: Greeks and Other Minorities“. http://countrystudies.us/albania/49.htm. посет. 6 септември 2006 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]