Селеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селеница
Град-Општина
Селеница is located in Албанија
Селеница
Селеница
Координати: 40°32′N 19°38′E / 40.533° СГШ; 19.633° ИГД / 40.533; 19.633Координати: 40°32′N 19°38′E / 40.533° СГШ; 19.633° ИГД / 40.533; 19.633
Држава Албанија
ОбластВалона
ОкругВалона
Население (2001)
 • Вкупно6.133
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Селеница (албански: Selenicë) е град во Албанија. Населението на градот изнесува 6,133. Се наоѓа во јужниот дел на државата во округот Валона.