Лесковик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесковик
град
Лесковик is located in Албанија
Лесковик
Лесковик
Координати: 40°9′N 20°36′E / 40.150° СГШ; 20.600° ИГД / 40.150; 20.600Координати: 40°9′N 20°36′E / 40.150° СГШ; 20.600° ИГД / 40.150; 20.600
Држава Албанија
ОбластКорча
ОкругКолоња
Надм. вис.&10000000000000913000000913 м
Население (2001)
 • Вкупно5,117
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Регистарски табличкиER

Лесковик (албански: Leskovik) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 5.117. Се наоѓа во јужниот дел на државата во округот Колоња.