Булчица

Координати: 41°29′N 20°13′E / 41.483° СГШ; 20.217° ИГД / 41.483; 20.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Булчица
Bulqizë
општина
Грб на Булчица
Булчица is located in Албанија
Булчица
Булчица
Координати: 41°29′N 20°13′E / 41.483° СГШ; 20.217° ИГД / 41.483; 20.217
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Површина
 • општина678,51 км2 (26,197 ми2)
Население (2011)
 • општина31.210
 • општина густина0,46/км2 (1,2/ми2)
 • општинска единица8.177
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8401-8402
Повик. бр.0219
Рег. таб.BZ

Булчица (албански: Bulqizë) — град и општина во истоимениот округ во рамките на Дебарската област, источна Албанија. Општината е создадена со реформите во месната управа во 2015 г, спојувајќи ги дотогашните општини Булчица, Булчичко Поле (Фуша-Булќиза), Горица, Мартанеш, Острени, Шупенци (Шупенза), Требишта и Зрклени, кои сега станале општински единици.[1] Денешната општина има вкупно 31.210 жители (2011) и зафаќа површина од 678,51 км2.[2] Поранешната општина имала 8.177 жители.[3]

Општински единици и села[уреди | уреди извор]

Општинска единица Булчица
Општинска единица Булчичко Поле
Општинска единица Горица
Општинска единица Мартанеш
Општинска единица Острени
Општинска единица Шупенци
Општинска единица Требишта
Општинска единица Зрклени

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Закон бр. 115/2014
  2. „Интерактивна карта на упарвно-територијалната реформа“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-08.
  3. „Резултати од пописот во 2011 г.“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 2015-08-08.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]